Nejčastější důvody k zamítnutí úvěru
Zamítnutí úvěru je vždy velmi nepříjemná záležitost, neboť většina z nás úvěr volí právě ve chvíli, kdy potřebuje zafinancovat větší životní rozhodnutí nebo ho zaskočí nečekané výdaje, které neví jakým způsobem zafinancovat. V některých případech se může jednat o banalitu, kterou lze velmi snadno napravit, jindy je příčinou závažný prohřešek, který automaticky žadatele umisťuje do skupiny nedůvěřivých klientů. Pojďme se společně podívat na několik nejčastějších důvodů, které jsou automatickou vstupenkou k zamítnutí žádosti.
- Příjmy a výdaje žadatele
Jednou z nejčastějších příčin zamítnutí úvěru jsou nedostatečné příjmy nebo příliš vysoké výdaje domácnosti. Pokud žadatel není schopen doložit výši svých měsíčních příjmů, jsou nepravidelné nebo v nedostatečné výši, banky za ním zavřou dveře nadobro. Podobný postup bude následovat i u řady dalších bankovních služeb.
Do celkové výše příjmu žadatele se započítávají příjmy ze zaměstnání, samostatně výdělečné činnosti, některé instituce navíc zahrnují i příjmy z pronájmu nemovitosti nebo z důchodu. Jiné příjmy, jejíž původ není možné doložit, není pro banku garantovaný, a tudíž ho do celkové výše příjmu nezapočítává.
Jedinou nadějí pro také žadatele jsou nebankovní společnosti, které mnohdy nabízí spotřebitelské úvěry i hypotéky bez potřeby dokládání příjmu. Slyšeli jste už o hypotéce bez doložení příjmu Americkahypoteka.cz, která dokáže splnit sen o vlastním bydlení i žadatelům, kterým banka v bance odmítla úvěr schválit.
- Pracovní smlouva
Věřitele bude krom výše pravidelných příjmů zajímat i z jakého zdroje pochází. Stejně jako pracovní smlouva, která vztah mezi žadatelem a zaměstnavatelem specifikuje. Překážkou může být smlouva na dobu neurčitou. V takovém případě může žadatel na úvěr dosáhnout, ale jen za předpokladu, že bude splacen dříve, než dojde k vypršení pracovní smlouvy.